Lorem ipsum dolor amet, consectetuer adipiscing elit. Aenean commodo ligula eget dolor massa. Cum sociis natoque penatibus et magnis dis parturient montes, nascetur ridiculus mus.

Baker

Follow Us:

Top Restaurant, miesto Vášho gastronomického zážitku

Predstavte si moment, že Vás pri vstupe do reštaurácie víta sám šéfkuchár a odprevadí Vás smerom k Vášmu stolu. Už tento moment vo Vás vzbudí pocit, že z reštaurácie sa stáva neopísateľné miesto plné prekvapení, v ktorom máte práve Vy rezervované jedno  miesto.

Šéfkuchár Peter Ďurčo

Peter Ďurčo, šéfkuchár reštaurácie Top Restaurant, a dnes súčasne Reštaurácie HU:MAN v Žiline patrí medzi špičku šéfkuchárov na Slovensku. Je členom Gourmet klubu a držiteľom ocenenia „Reštaurácia Pána šéfkuchára“. Pravidelne sa vzdeláva v gastronómií stážami v špičkových reštauráciách v zahraničí a zúčastňuje sa svetových gastronomických súťaží.

Keď som dostala pozvanie do Top Restaurant v spoločnosti môjho dobrého kamaráta, Talianskeho šéfkuchára Luca Nuccarelliho, vedela som, že tento deň si navždy zapamätám a zažijem neuveriteľný gastronomický zážitok.

Úprimne po večeri v Top Restaurant priznávam, že táto reštaurácia predčila každé moje očakávanie, a doteraz si pamätám najrôznejšie chute jednotlivých pokrmov z 12 chodového menu, ktoré si pre nás šéfkuchár Ďurčo pripravil.

Jedlo ako zážitok

Jedlo, ktoré Vás prenesie v čase a na druhej strane otvorí obzory nového chuťového, zvukového a vizuálneho zážitku.

Chuť:

  • Na stole sa nám predstavili rôzne zaujímavé chute ako napríklad sklený chlebík s orieškovým krémom, sušeným jelením srdcom, hľuzovkou a ročnou fermentovanou šiškou. (Úprimne musím povedať, že toto jedlo pre mňa predstavuje zatiaľ najlepšiu kombináciu chutí, akú som doteraz jedla. Ešte teraz si spomínam na chrumkavý chlebík krémovú chuť orieškov, prenikavú hľuzovku a jelenie srdce.)

Zrak:

  • Predstavte si, že Vaše tradičné jedlo z detstva – zemiaky s kyslím mliekom a pažítkou dostanú nový nádych. Šéfkuchár Ďurčo nám ich pripravil fermentované v kefíre, posypané kvetmi pažítky a uložené v bylinkovom hniezde priamo na koreňoch stromu.

Sluch:

  • Servírovanie dezertu bolo priamo pred nami. Vo videu uvidíte medové platne so zmrzlinou, slivkami a čokoládového plátu.

Hmat:

  • Keďže k úplnému kontaktu s jedlom sa dostanete práve cez ruky, niektoré z jedál ste mali možnosť chytiť a vychutnať si ich priamo z rúk. Ako napríklad bodliak obalený v seitanovej guličke.

Vlastný šéfkuchárov príbeh vložený do každého sústa

Šéfkuchár Ďurčo nám pred servírovaním každého pokrmu predstavil jeho myšlienku. Či už sme spolu s ním zablúdili do jeho detských čias, kedy po pretekaní s kamarátmi na lúke musel z oblečenia oberať bodliaky, alebo naopak tradičné slovenské jedlo zemiaky s kyslím mliekom pretvoril do novej podoby pripomínajúcej našej korene.

Najkvalitnejšie suroviny

Nebudem sa tajiť tým, že som snívala, že jedného dňa ochutnám najlepšie Japonské hovädzie Wagyu, ktoré je známe svojou mramorovou štruktúrou a tým, že pochádza výhradne z Japonských ostrovov. Je to súčasne najkvalitnejšie a najdrahšie hovädzie na svetovom trhu.

V Top Restaurant sme ho mali možnosť ochutnať s malými mrkvičkami, čiernym cícerom a topinambur zamiakmi, aby si mäso na tanieri vydobylo svoju chuť. (Úprimne po prvom súste som neverila ako môže byť mäso tak výnimočne lahodné a intenzívne na chuti. Chvíľku som uvažovala nad tým, či som doteraz poznala chuť pravého mäsa)

Iné suroviny:

  • Hľuzovka
  • Jeseter
  • Zubáč
  • Bravčové Iberico
  • Iné

Sezónnosť

Počas večere sme mali možnosť ochutnať sezónne potraviny ako napríklad 5 druhov cvikle, čierny cícer, mrkvu, kel a iné.

Predstavte si moment, že Vás pri vstupe do reštaurácie víta sám šéfkuchár a odprevadí Vás smerom k Vášmu stolu. Od tohto momentu až po samotný koniec Vašej večere sa každý jeden chod stáva novým zážitkom a ešte väčším prekvapením.

Verím, že Tí, ktorí sa odhodlávali navštíviť Top Restaurant som pomohla pri ich rozhodovaní a tým, ktorí pracujú v oblasti gastronómie vniesla inšpiráciu ako vnímať a podávať služby a pokrmy na úrovni a s neopakovateľným zážitkom.

Kompletné 12 chodové menu nájdete v článku 

POST A COMMENT