Lorem ipsum dolor amet, consectetuer adipiscing elit. Aenean commodo ligula eget dolor massa. Cum sociis natoque penatibus et magnis dis parturient montes, nascetur ridiculus mus.

Baker

Follow Us:

Španielsky guláš

Ak jedného dňa navštívite Španielsko a vydáte sa do ulíc hľadať nový gastronomický zážitok určite Vás v jedálnom lístku poteší pokrm pod názvom Gulas del Norte. Ak ste sa práve milo prekvapili, že kus našej gastronómie nájdete i v Španielsku a že o malý okamih omamná vôňa mäsa, cibuľky a papriky bude pomalými krôčikmi prichádzať práve ku Vášmu stolu, trošku Vás sklamem. No predsa len gastronomický zážitok prichádza až keď si objednáte.

Gulas del Norte

Kým my sme prebrali z Maďarska guláš ako súčasť našej gastronómie, Španieli majú ten svoj a obzvlášť chutný a zaujímavý. 

Gulas del Norte predstavuje pokrm pripravovaný z malých Európskych úhorov, ktoré dorastajú do dĺžky maximálne 3 cm. Tieto úhory (španielsky angulas) sú pripravované na rôzne spôsoby. Už zo samotného názvu vyplýva, že jedlo pochádza zo severu, teda môžete ho ochutnať v oblastiach ako Bilbao či Santiago de Compostela

My sme ho mali možnosť ochutnať  na Kanárskych ostrovoch v Reštaurácií La Carmencita del Puerto, vďaka majiteľom, ktorí chceli sprostredkovať na ostrove Lanzarote svojim zákazníkom dokonalý gastronomický zážitok španielskej gastronómie.. 

Úhory boli pripravované na olivovom oleji s cesnakom a chilli, podávané s chutnou hriankou a cesnakovým krémom. Pri ich konzumácií ste si lyžičkou hrianku potreli cesnakovým krémom a poukladali angulas navrch. Keďže som milovník rýb jedlo mi veľmi chutilo. Samotné úhory boli mäkké a lahodné. Pri ich konzumácií cesnak vo veľkej miere sťahoval ich rybaciu chuť, preto ak nemáte ryby veľmi v láske v tejto kombinácií Vám určite zachutia. 

Tak ak pri Vašom gastronomickom objavovaní nájdete v jedálnom lístku názov Gulas, už viete, že sa k Vášmu stolu pomalými krôčikmi dostane vôňa rýb, sladkého praženého cesnaku, zvuk chrumkavého chleba a cesnakový krém, ktorý dokonale obohatí túto symbiózu jedla na dokonalý zážitok.

POST A COMMENT