Lorem ipsum dolor amet, consectetuer adipiscing elit. Aenean commodo ligula eget dolor massa. Cum sociis natoque penatibus et magnis dis parturient montes, nascetur ridiculus mus.

Baker

Follow Us:

Gastronomický zážitok v michelinskej Reštaurácií A ´Anteprima

#3forkvisitor Reštaurácia A ´ Anteprima

Gastronómia a jej hranice sa počas rokov posúvali stále vyššie. Od veľkých porcií, v ktorých ste nevideli ani kúsok porcelánu sa vďaka fantázií kuchárov a stále rozvíjajúcej sa technike postupne presedlalo na menšie porcie lahodiace nie len nášmu jazyku ale aj oku. Keďže jedlo predstavuje súzvuk chutí a fantázie kuchára, kuchári pokračovali v objavovaní a vytvorili  umelecké dielo na tanieri, ktoré dnes môžeme vnímať všetkými našimi zmyslami.

Dvomi najpodstatnejšími vecami na svete sú voda a vajce. Voda, vďaka ktorej žijeme a vajce, z ktorého život vzniká.“ Začal naše stretnutie Daniel Facan, šéfkuchár Reštaurácie A´ Anteprima v ruke držal malú bielu kocku, ktorá tvorila tuhé skupenstvo vody a vajíčka. Jeho slovami sa táto krásna rozprávka iba začala.

Daniel Facan, michelinský sefkuchár Reštaurácie A´Anteprima, ktorá sa nachádza v malom mestečku Chiuduno v talianskom regióne Lombardia mi počas nášho stretnutia predstavil čaro zatiaľ nepoznanej gastronómie a poslanie jeho reštaurácie.

Ochutnávka v jeho kuchyni priamo pri práci vo mne zanechala veľký odkaz a inšpiráciu prekračujúcu všetky možné hranice. O molekulárnej kuchyni som počula zo všetkých strán, no nikdy som si nemyslela, že vďaka nej sa môžem naozaj vrátiť v čase a prinavrátiť si pocit, akoby som stála v ten istý moment na úplne inom mieste.

Počas nášho stretnutia Daniel pripravil 3 pokrmy a jeden nápoj.

Ochutnávka pozostávala:

1.      Prosciutto crudo con melone: malá kocka prosciutta cruda obalená vo veľkej kvapke žltého melónu. Toto jedlo bolo podávané na porcelánovej lyžičke, aby sa čo najpríjemnejšie konzumovalo a plnilo i estetickú funkciu pre zákazníka.

2.      Zuppa di gamberetti: fúzia z krevetovej polievky podávaná vo veľkom čajníku, ktorý spojením viacerých ingrediencií začal zo všetkých otvorov vypúšťať paru s vôňou polievky, s vlhkým slaným morským vzduchom. Ak by ste na moment zatvorili oči hneď by Vám pripomenul Váš prvý strávený čas pri mori.

3.      Piatto con plancton: ukážkový tanier, na ktorom ste mohli vidieť krém z planktónu a mušle.

4.      Spriz Aperoll: asi Vás neprekvapím keď Vám poviem, že v nápoji sa vznášala veľká kvapka capari a spojenie všetkých Vami poznaných chutí spolu dávali neuveriteľnú chuť.

Daniel viackrát vyzdvihol, že v ich kuchyni naozaj ide o spojenie všetkých zmyslov.

Zrak: každý jeden kúsok bol do detailu pripravený a odprezentovaný na krásnom inventári zákazníkom, čo dodávalo mozgu impulz ako jedlo môže chutiť.

Čuch: vôňa spustila všetky kanáliky chutí, že ste sa už nevedeli dočkať, kedy ten kúsok chutnáte. Pri každom jedle išlo o zachovanie chutí, preto bola vôňa o to intenzívnejšia.

Hmat: špeciálne upravený príbor. Možno mi nebudete veriť, no príbor bol zážitok sám o sebe. Vyskúšala som klasický príbor a potom špeciálny, ktorý sa prestiera zákazníkom a bol to naozaj pocit komfortu a nekonečného zážitku. Daniel mi prezradil, že tak ako dieťa začína svoj život hmatom tak i pri konzumácií jedla je hmat dôležitý aspekt, aby konečný chuťový zážitok plnil neopakovateľnú funkciu.

Sluch: každá chuť mala svoj zvuk. Či už zákazníci počas jedla pozerali dokument o zvukoch prírody, ktoré šéfkuchár spolu s jeho tímom pretavili do ich jedálneho lístka, alebo samé sústa vytvárali zvuky pripomínajúce okamihy, ktoré zákazník už dávno poznal. Ja som mala možnosť počuť parník a šum mora pri konzumácií krevetovej polievky či šušťanie lístia pri vaječnom zákusku.

Chuť: intenzívna, omamná a v neustálom kontakte so spomienkami. Daniel podotkol, že v tejto kuchyni sú chute vždy rovnaké. Ak prídete do reštaurácie na stake a veľmi Vám chutil poviete si, že prídete i zajtra aby ste opäť tú chuť pocítili, no v kuchyni sa môže viac prepiecť, viac okoreniť a chuť je iná v Reštaurácií A´Anteprima sa Vám toto nikdy nemôže stať. Hoci sú porcie malé sú odrazom chuti, ktorá Vám ako najsilnejší aspekt na celom tomto zážitku prinesie opäť Vaše krásne chvíle strávené s rodinou, priateľmi či láskou v podobe spomienok.

Poslaním reštaurácie je priniesť zákazníkom zážitok z gastronómie s využitím kvalitných a čerstvých ingrediencií pri zachovaní chuti a celkového vizuálneho dojmu. Môžem Vám povedať, že rozhovor s profesionálom svojho odboru mi dal tak veľa, ako nikdy nič predtým. Počas ochutnávky jeho jedál som mala pocit, akoby som sa preniesla v čase a dané jedlo ochutnávala prvýkrát v Benátkach so svojimi priateľmi a známymi. Je nádherné kde nás chuť môže doviesť a čo krásne pri nej môžeme zažívať v jeden jediný moment. Možno si niekto povie z takej porcie sa nenajem, no nie sú spomienky na to, kde sme jedlo konzumovali prvýkrát a zážitky z tohto miesta krajšie ako preplnené bruško až po okraj?

Vychutnávajte a spomínajte! 

POST A COMMENT