Lorem ipsum dolor amet, consectetuer adipiscing elit. Aenean commodo ligula eget dolor massa. Cum sociis natoque penatibus et magnis dis parturient montes, nascetur ridiculus mus.

Baker

Follow Us:

Prosciutto Crudo

PROSCIUTTO CRUDO

Vitajte v uličkách romantického jazyka, vône „caffe“, čerstvého „panne“ či naopak nezameniteľnej šunky Prosciutto Crudo. 

Dnes sa na moment zastavíme pri tenkých plátkoch šunky, jej chuti a ešte krajšej histórie, ktorá si už storočia zachováva svoju tradíciu a hlavne kvalitu.

Sušenie mäsa predstavuje najstarší spôsob spracovania, ktorý si zachováva jeho najprirodzenejšiu podstatu vôbec.

V Taliansku môžete objaviť viac druhov Prosciutta Cruda ako Prosciutto Crudo di Parma, Prosciutto di San Daniele, ktoré patria k tým najznámejším vôbec. A taktiež Prosciutto di Modena, Prosciutto Toscano či Prosciutto di Carpegna. Každé má svoju špecifickú chuť, vôňu či farbu. Dnes sa však špeciálne zastavíme práve pri Prosciutto Crudo di Parma.

Na začiatku si však priblížme o akú šunku vlastne ide.

Prosciutto Crudo a jeho remeselná výroba

Minimálna doba zrenia Cruda je 12 mesiacov no tradične dozrieva až tri roky.

Každý región má vlastný spôsob prípravy tejto šunky. Jej zrenie závisí od klimatických podmienok a taktiež veľkosti. Pri jej sušení sa používa najmä soľ, no niektoré regióny mäso dochucujú rozmanitými koreniami.

Rôzne variácie Cruda sa odrazia aj v cene, zrelosti, jemnosti ale a chuti.

Ochrannú značku pôvodu majú iba regióny Toskánsko, Benátsko a mestá Modena a Parma.

Prosciutto Crudo a jeho premyselná výroba

Pri priemyslenej výrobe tejto šunky sa používajú špeciálne soľné injekcie s dusičnanom sodným, preto si vždy pri kúpe prečítajte zloženie Prosciutta Cruda, ktorého držíte v ruke. Samozrejme nasýtiť trh je veľká výzva, a preto ako aj pri iných surovinách aj Prosciutto Crudo sa produkuje vo veľkom. No keďže tento blog je o zážitku a o možnosti zdieľať s Vami kvalitu a nezameniteľnú chuť poďme sa pomaly dostať k  zážitku. A prezradiť si viac o Prosciutte Crude s nálepkou kvality.

Prosciutto Crudo di Parma

Dnes sa na skok opäť zastavíme v Parme. V meste chuťových skvostov. Práve tu viac než 200 producentov má oprávnenie vyrábať šunku, ktorú poznáme pod názvom Prosciutto Crudo di Parma, alebo taktiež Parmská šunka.

Pri produkcií tejto šunky sa používa pomerne málo soli, no práve soľ je základnou zložkou jeho prípravy. Nedochucuje sa žiadnym korením ani sa pri jej výrobe nepoužívajú žiadne konzervanty.

Chuť Prosciutta Curda di Parma sa vyznačuje orieškovou chuťou, ktorá je ovplyvnená produkciou Parmezánu v tomto regióne (Emilia Romagna). Možno sa zasmejete, ale v Taliansku má všetko svoj význam keď spomeniete jedlo. Práve tu sa Parmské prasiatka dokrmujú zvyškami z procesu prípravy Parmezánu, a práve preto táto šunka narozdiel od Prosciutto di San Daniele je chuťovo sladšia a na pohľad tmavšia.

Prosciutto Crudo je nie len súčasť Antipást, ale aj hlavných jedál. Nájdete ho v cestovinách, čerstvého panne, či naopak na pizzi. No základ je jeho jemné krájanie, vďaka ktorému šunka presvitá na slnku a tvorí dokonalú chuť vášho jedla.

POST A COMMENT