Lorem ipsum dolor amet, consectetuer adipiscing elit. Aenean commodo ligula eget dolor massa. Cum sociis natoque penatibus et magnis dis parturient montes, nascetur ridiculus mus.

Baker

Follow Us:

Prírodné materiály a tradície, Maroko

Stretnutie začalo berberským pozdravom Azul. Pri dverách nás čakali manželia, ktorí sa vo svojej rodine venovali výrobe kobercov. Prechádzali sme jednotlivými miestnosťami v dome. Prišli sme na schodisko, po ktorom sme sa dostali do predsiene, v ktorej sme sa vyzuli a prešli do raja kobercov. Všetci sme si sadli na mäkké koberce do tureckého sedu a kochali sa kobercami zavesenými na každej jednej stene na vôkol.

Ako je zvykom v každej berberskej rodine, keď vítajú svoju návštevu, tak nebolo výnimkou ani v tomto prípade. Muž priniesol berber whiskey a začal nám servírovať ich tradičný čaj. Do pohárikov čaj lial z výšky aby si na vrchu zanechal penu podobnú pivu. Čaj tak zostal teplý a spĺňal kritériá pravého marockého čaju. Ak by ste podali niekomu čaj bez peny je to priam urážka. Keď čaj ponalieval do pohárikov žena mu pomohla s jeho servírovaním pre nás. Spoločne sme povedali po berbersky, španielsky, anglicky, taliansky na zdravie, a tak sa začal spoločný prípitok.

Muž nám rozprával o svojej rodine a o tom ako sa venujú kobercom. Žena na ukážku sedela v kútiku a ukazovala ako sa koberce pletú od ich samotného začiatku kedy sa pripravuje vlna, až po samotný koniec. Bola krásna a jej úsmev žiaril zvedavosťou. Volala sa Sharia a pleteniu kobercou sa venovala už dlhé roky. Každá farba na nich bola výťažkom z prírody, a každá časť upletená z toho čo zem dala. Plietla ťavie, kaktusové či ovčie koberce.

Ako praví výrobcovia kobercov, tak aj táto rodina sa stala dobrými predajcami. Prinášali koberec za kobercom a pri každej výhovorke to sa nedá, ukázali ako je to možné. Ako sa dá aj veľký koberec zbaliť do vaku pripomínajúceho turistickú deku, a teda zobrať si ho so sebou i do lietadla.

Po prezentácií a „dražbe“ sme poďakovali a vydali sa na ďalšiu cestu s novými zážitkami.

Odkaz:

Bolo krásne, že vo svete, o ktorom ľudia hovoria, že nie je jedným z najvyspelejších bol vzhľadom na našu krajinu veľmi popredu. Pretože nezabúdali na tradičné remeslá, prírodné produkty, ktoré sa snažil v dnešnom svete prezentovať aj moderným spôsobom.

POST A COMMENT