Lorem ipsum dolor amet, consectetuer adipiscing elit. Aenean commodo ligula eget dolor massa. Cum sociis natoque penatibus et magnis dis parturient montes, nascetur ridiculus mus.

Baker

Follow Us:

Počas školy mu neverili dnes je michelinským kuchárom

Ak snívate, že jedného dňa budete úspešným baristom, kuchárom či možno šéfkuchárom  uznávanej reštaurácie neprestaňte snívať a uchopte svoj sen do vlastných rúk. Niekedy môžete mať predsudky ako je možné z malého mesta neďaleko hôr preraziť do sveta s tým, čo tak veľmi milujete. Prečo práve Vy by ste mali dostať  tú šancu? 

Dávid Chomistek

Dávid Chomistek, pochádza z malej dedinky Horná Lehota (okres Dolný Kubín). Už od mala sníval o práci kuchára v krajine veľkej čižmy. No ako každý začiatok, ani ten jeho nebol jednoduchý. Pri jeho prvej prihláške na odbornú stáž do Talianska jeho majsterka nešetrila „pozitívnymi“ slovami. Povedala mu, že ho nikde nepustí, pretože nie je šikovný, a teda hodný stáže. 

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt like fb icon

CHIUDUNO

Osud to ale nakoniec zariadil inak, a tak Dávid v sedemnástich odišiel do malebného talianskeho mestečka Chiuduno, kde ešte netušil, že sa o pár rokov práve na tomto istom mieste stane po boku uznávaného šéfkuchára Daniela Facena michelinským kuchárom.

Každá odborná stáž mladého človeka veľa naučí, zväčša sa študenti dostanú do klasickej kuchyne, kde sa pomaly od škrabania zemiakov, cez krájanie dostanú až k finálnym jedlám. Je to dlhá cesta, ktorá učí kuchára pokore a novým zručnostiam.

MOLEKULÁRNA KUCHYŇA

Dávidovi sa podarilo dostať do molekulárnej kuchyne. Na miesto, kde sa tvoria nezabudnuteľné chute vnímané všetkými zmyslami. Ako mi pri stretnutí povedal, nič nebolo také ružové. Od prvého dňa sa musel snažiť a prekonávať zrejme všetky svoje limity. 


Jeho odkaz pre budúcich kuchárov zhrnul do troch bodov:

1. Buďte vytrvalí

– Ak chcete byť dobrým kuchárom, nikdy sa nemôžete vzdať. Každý začiatok je ťažký. Musíte sa obrniť voči slovám či namáhavej práci a stále na sebe pracovať.

2. Robte poctivú prácu

– Akúkoľvek prácu vykonávate vykonávajte ju poctivo, pretože až potom sa prejavia výsledky.

3. Buďte originálni

– Nesnažte sa niekoho kopírovať. Dnes vďaka médiám máte možnosť spoznávať svetoznámych kuchárov, ich tvorbu a názory. Majte ich za vzor no nájdite si vlastnú cestu. Mojím vzorom je a vždy bude Gordom Ramsay či zakladateľ molekulárnej kuchyne Ferran Adria.


Zdroj: Ristorante A´Anteprima

Dnes priznáva, že nebolo nič krajšie ako získanie prvej michelinskej hviezdy v reštaurácií A´Anteprima, v ktorej pracoval. Bola to odmena za tvrdú prácu, a to najkrajšie prekvapenie. Ešte teraz spomína na tú radosť, ktorá prešla celou kuchyňou. Prial by to každému kuchárovi.


Ako mladý chlapec z malej dedinky obce Dolný Kubín neprestal snívať, a tak sa dnes ako 29 ročný Slovák môže pýšiť michelinskou hviezdou za jeho tvrdú prácu a odhodlanie. Hoci Taliansku našiel druhý domov, vďaka kultúre jedla, v jeho srdci má stále dôležité miesto jeho rodné mesto, do ktorého sa pri každej príležitosti vždy rád vracia.

POST A COMMENT