Lorem ipsum dolor amet, consectetuer adipiscing elit. Aenean commodo ligula eget dolor massa. Cum sociis natoque penatibus et magnis dis parturient montes, nascetur ridiculus mus.

Baker

Follow Us:

Parmezán

PARMEZÁN

Keď sa povie Parmezán, tak opäť raz mám možnosť ucítiť jeho výraznú vôňu a môj jazyk opantá slanosť, sladkosť, horkosť a prenikavá korenitosť zároveň.

Parmigiano Reggiano sa mi neodmysliteľne spája so svetoznámym šéfkuchárom Massimom Botturom, o ktorom Vám určite raz prerozprávam hodiny s nekonečným úsmevom a nadšením. No teraz pekne postupne zablúďte spolu so mnou do oblasti Emilia Romagna.

Vítam Vás v časti azda najznámejších surovín Talianska. Emilia Romagna je známa produkciou Parmezánu, Prosciutta Cruda i Acetto Balsamico. Dnes spoločne objavíme pláne, vďaka ktorým dnes môžeme ochutnávať Parmigiano Reggiano po celom svete.

Okruh okolo Parmy je miestom zrodu najznámejšieho syra, ktorého základom je kravské mlieko zložené z večerného polotučného a ranného plnotučného mlieka. Produkcia tohto syra je ohraničená nie len lokalitou, ale aj dobytkom, ktorí musí byť chovaný výhradne trávou z tejto oblasti.

Aby syr dostal ochrannú známku a pečať Konzorcia musí spĺňať aj ďalšie predpoklady. Produkcia tohto syra je ohraničená kvótami a počtom foriem, ktoré udáva Konzorcium. Ten pravý dôvod pochopíte, keď tento syr ochutnáte a zažijete naplno tento zážitok chutí. Práve Konzorcium sa snaží zachovať kvalitu parmezánu a dbá na to, aby kvalita vždy prevyšovala kvantitu. (práve toto je základ gastronómie ako takej)

Parmezán je produkovaný čisto remeselnou výrobou. To znamená, že sa v ňom nenachádza žiadny konzervant. Doba jeho zrenia je 12 až 24 mesiacov, po ktorých sa skúša či je dostatočne vyzretý práve zvukom (malým kladivkom, ktorým výrobcovia búchajú po celej časti syra) a samozrejme chuťou špeciálnymi nožmi na parmezán, kedy sa celý syr napoly rozkrojí a skúša sa jeho vôňa a chuť.

A taký je príbeh Parmezánu, ktorý dodá každému jedlu nezameniteľnú chuť a pôvab. Spoznajte spolu so mnou 5 vecí, ktoré robí Parmezán Parmezánom.

Zablúďte so mnou i do kuchyne a pripravte si Carbonara inak.

Bolo mi cťou sprevádzať Vás.

Lucia

POST A COMMENT