Lorem ipsum dolor amet, consectetuer adipiscing elit. Aenean commodo ligula eget dolor massa. Cum sociis natoque penatibus et magnis dis parturient montes, nascetur ridiculus mus.

Baker

Follow Us:

Neapol na vidličke

Neapol na vidličke

Na prvý pohľad sa pri vstupe do mesta zamilujete do krásnej architektúry doplnenej zvodnou taliančinou, ktorá Vás doprevádza každučkým kútom mesta až za vôňou pravej pizze, ktorá sa stane jednou z najnezabudnuteľnejších žážitkov Vášho gastronomického objavovania.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt like fb icon

Ak ste milovník dobrého jedla istotne sa práve Neapol stane jednou z Vašich najkrajších zastávok naprieč Európou. No nemyslite si, že Pizza je jediný klenot tohto nádherného regiónu. Neapol má ešte čo ponúknuť.


Pizza Napoletana

Počas návštevy Neapolu som nemohla poprieť svoju zvedavosť, a tak som sa pýtala Neapolčanov prečo si myslia, že práve tu je pizza iná ako kdekoľvek inde. Čím sa líši od tých ostatných. V prvom rade, Vám musím vysvetliť, že v Neapole, a presne v Centro Antico (Antické centrum) máte možnosť ochutnať naozajstnú Pizzu Napoletanu. Nielen, že je jedinečná svojou chuťou, no už iba na pohľad ju dokážete rozoznať od iných vďaka použitým surovinám, napuchnutým krajom a vôni.

Neapolčania si vážia tento dar, o ktorom s nadšením rozprávajú a tak mi prezradili, iba to, o čom každý z nás vie, no nechce si to pripustiť. Každé národné jedlo obsahuje ingrediencie, ktoré je možné v danej časti vypestovať alebo si odchovať. Dnes Vám neprezradím tajomstvo ich receptu, ale iba kľúč k tomu, prečo sa oplatí za touto chuťou cestovať. Viacerí ľudia mi tvrdili, že sa nemusíme vždy pozerať iba na to čo je na povrchu, ale naopak čo je vo vnútri. Veľký rozdiel v chuti robí aj voda, ktorú „pizzaiolovia“ pri miesení pizze používajú. Kampánia je známa produkciou syra Mozzarella, Ricotta, Provola a inými ako niektoré Formaggi Stagionati alebo Formaggi Fresci. Taktiež vďaka svojej polohe má skvelé podmienky na pestovanie paradajok, ktoré sa v tejto oblasti vyznačujú svojou neobyčajne sladkou chuťou, a práve aj to je dôležitá súčasť zážitku.

Kam na pizzu v Neapole:

  1.  L ´ Antica Pizzeria da Michele: pizzéria pochádza z roku 1870. Na tomto mieste Vás prekvapí svojím úzkym sortimentom pizze. Nájdete tu iba tradičnú pizzu, a to teda Margherittu a Pizza Marinara vo rôznych veľkostných prevedeniach s možnosťou pridania syra.

  2. Antica Pizzeria Port´Alba: najstaršia pizzéria v Neapole z roku 1738, ktorá bola znovu otvorená v roku 1830. Práve toto miesto sa zaslúžilo o vznik prvej talianskej pizze.

  3. Pizzeria Sorbillo

  4. Ak sa rozhodnete objavovať pizzu a ulice mesta Vás nedovedú priamo k tým, ktoré som Vám poradila držte sa hlavne v Centro Antico, pretože iné časti mesta sa svojimi službami ako aj produktami viac prispôsobujú cestovnému ruchu. Dokážete tu nájsť pizzériu, v ktorej sa upiekla najdlhšia pizza na svete s výhľadom na Vesuvio (Vezuv) a iné zaujímavé miesta, vhodné pre turistov. Cena pizze v Centro Antico sa pohybuje od 3,5 € za Margherittu.


Pizza fritta

Fritovaná pizza alebo „Pizza fritta“ je v tejto časti Talianska veľmi populárna. Môžeme ju taktiež prirovnať k talianskemu street food.  Pripravuje sa z klasického pizzového cesta a je preložená do tvaru Pizze Calzone. Je plnená prevažne syrom, domácou salámou či „pomodoro“ (paradajkovou drťou) samozrejme podľa Vašej chuti. Miesto, ktoré Vám poradím pre nás vybral Carmine, Neapolčan, ktorý nás spoznal po našom príchode, a bol nám skvelým food guide.

Kam na pizzu frittu v Neapole:

Antica Pizza Fritta da Zia Esterina Sorbillo: táto pizzéria patrí medzi najlepšie a najznámejšie v Neapole. Hneď pri príchode pochopíte, že ide o taliansky podnik, pretože na výber máte naozaj úzky sortiment, no za to kvalitných ingrediencií. Jedna takáto pizza Vás stojí 3,50 € a kľudne si ju môžete zobrať do ruky a vykračovať naprieč krásnymi Neapolskými uličkami. Okrem toho, že si ju naplno vychutnáte máte možnosť ju zažiť aj pri jej príprave. Pri čakaní Vás poteší malá obrazovka, ktorá Vám premieta aktuálne Vašu pizzu spopod pizzaolových rúk. 


Aperol Spritz

Taliansky aperitív Aperol Spritz dnes známy po celom svete pochádza z krásneho talianskeho mesta Padova. Nie len, že je zaujímavý svojou vôňou, no očarí Vás pomarančovou farbou a chuťou zaujímavej zmesi bylín a korenia.

V priemere každá tretia žena si pri ceste do Talianska rada vychutná tento úžasný nápoj. Preto som sa Vám rozhodla dať zaujímavý typ na ten najlepší podnik nachádzajúci sa priamo v „Centro Antico.“

Kam na Aperol Spritz:

Xammarotta 


Pasta fritta

„Pasta fritta“, fritované cestoviny, ale nie len to. Vegetariánov určite poteší tento úžasný street food, v ktorom nájdu aj vyprážanú zeleninu v špeciálnom cestíčku. Aj keď píšem street food, nechcem Vás týmto dotiahnuť do vyblízkaných farebných svetielok, no naopak. Chcem Vás pozvať na miesto, ktoré si aj napriek takémuto jedlu podnik zachováva nádhernú vidiecku atmosféru. Podnik, v ktorom si môžete vybrať z viacerých druhov jedál do ruky, a ak sa Vám pošťastí a práve budú pred Vami dokladať chutné dobroty uvidíte ako ich spúšťajú v slamenom koši priamo pred Vás.

Kam na Pastu frittu v Neapole:

Passioni Italiane: malé bistro, v ktorom si môžete vybrať z viacerých druhov fritovaných cestovín a zeleniny. Jeden z najlepších kúskov, ktoré som jedla je jednoznačne Frittatina di pasta. Pripomína cestovinovú hrubú placku. Táto pochúťka v sebe ukrýva domácu salámu, syr Provola a Pecorino. Jednoducho úžasné!


Dolci Napoletani

Už pred piatimi rokmi som si vysnívala cestu do Neapolu práve kvôli pravým neapolským sladkostiam. Nie nadarmo je známy názov Napoletánky. V Neapole sa pečú tie najlepšie a najzaujímavejšie dezerty, aké som kedy v Taliansku ochutnala. Či už je to dezert mäkký ako obláčik „Babá“ alebo naopak dezert, ktorý tak krehký, že pri zahryznutí doslova rozpadne pod zubami „La Sfogliatella“ a práve na túto chuť som sa najviac tešila.

Kam na najlepšie neapolské dezerty:

La Sfogliatella Mary: Najznámejšia a najlepšia cukráreň v Neapole. Práve na tomto mieste môžete čakať aj pol hodinu, kým sa dostanete k svojmu vytúženému dezertu. Cukráreň predstavuje iba výdajné okienko priamo v Galérií Umberto, takže všetko čo chcete si môžete dať zabaliť alebo zjete po ceste. Naozaj tento podnik odporúčam, pretože pasticcini kúpené na tomto mieste sa stanú pre Vás nezabudnuteľnou chuťou a krásnou bodkou za Vaším výletom za jedlom.


Káva

Taliansko je ruka v ruke späté s kávou. Kultúra kávy siaha až do otvorenia úplne prvej kaviarne, ktorá preslávila Taliansko. Denno denne Taliani navštevujú svoju obľúbenú kaviareň pre malé espresso či iný typ ich obľúbenej kávy, ktorá im dodá energiu a hlavne nie je posledná, ktorú si v ten deň dajú. 

V Neapole sme navštívili viacero kaviarní. Každá jedna v sebe skrývala neopakovateľné čaro. Ja som sa úprimne zamilovala do staručkých kaviarní, v ktorých nájdete rozkošných deduškov za pultom pripravujúcich kávu so srdcom a nadšením. Mojou najobľúbenejšou značkou kávy sa stala práve Kenon Café – „l´oro di Napoli“ zlato Neapolu. Ak však hľadáte nie len skvelú kávu, ale aj neopakovateľný zážitok mám pre Vás jeden typ.

Kam na zážitok z kávy v Neapole:

Gambrinus: kaviareň s luxusným nádychom Vás prekvapí výnimočnou chuťou kávy a jej podávaním. Ak ste sa rozhodli navštíviť práve túto kaviareň verte mi, že nebudete ľutovať. Tím baristov je zložený z milých pánov, ktorí do kávy pridávajú niečo naviac. Kávu, ktorú Vám naservírujú dostanete osladenú a dokonca s prenikavou chuťou kakaa, ktoré posypú na tú časť šálky, z ktorej budete piť. Ak by išlo iba o chuť povedali by ste si to si spravíte aj doma, no nie. Servírovanie kávy má taktiež svoje špecifikum. Ešte pred položením kávy na kávový tanierik barista vloží do kávy lyžicku párkrát premieša a taktiež lyžičkou pohladí šálku, aby bola káva pripravená na jej vypitie a mala primeranú teplotu. 

Lello Rocchetti hlavný barista Café Gambrinus nám prezradil jedno tajomstvo. Ak chcete pochváliť baristu za výbornú kávu po dopití šálku otočte ležmo vnútrom k nemu.

POST A COMMENT