Lorem ipsum dolor amet, consectetuer adipiscing elit. Aenean commodo ligula eget dolor massa. Cum sociis natoque penatibus et magnis dis parturient montes, nascetur ridiculus mus.

Baker

Follow Us:

Príbeh argánového oleja

Navštívili sme malú lokálnu fabriku na výrobu argánového oleja. Bola to fabrika, v ktorej všetky procesy boli manuálne, bez akýchkoľvek strojov či technickej výpomoci. Každučký stroj na spracovanie orechov a ich jadra bol vytvorený na manuálnej báze.

Vo fabrike sa nachádzali iba ženy. Jedny šúpali orechy, druhé ich rozbíjali a ďalšie ich v špeciálnom stroji pretŕčali do hustej zmesi. Jedna z nich nás srdečne privítala a začala rozprávať o ich práci.

Začala tým, kde sa argánové stromy nachádzajú a z hľadiska sveta sú skutočne raritou. Do miesta, na ktorom sme sa nachádzali sa orechy dovážali aby ich ženy ručne spracovali a vytvorili z nich produkt na dvoch bázach. Jedna báza, ktorá bola zameraná na kozmentiku a druhú, ktorá bola zameraná na varenie. Žena nám povedala, že každučkú časť z orechu spotrebujú. Orech bol zložený z troch častí. Mäkkej šupky, tvrdej škrupiny a jadra. Mäkkú šupku používali ako obživu pre zvieratá. Tvrdú škrupinu využívali ako kuridlo do pece a malé jadro používali na spracovania argánového oleja.

Okrem samotného argánového oleja spracovávali i krémy, peelingy, voňavé emulzie. Všetky vône a suroviny boli prírodné. Často dôležitými ingredienciami boli práve ruže a iné kvety z prírody.

Maroko je zemou, ktorá nedisponuje veľko zemou  na pestovanie. Zem je na jednej strane úrodná no veľké percento zeme tvorí suchá zem a púšť. Zem sa nachádza v teplom klimatickom pásme, preto je dážď a sneh na horách pre ľudí skutočným darom, aby si mohli dopestovať svoje suroviny.


Odkaz:

Z mála čo majú spotrebujú všetko a nenechávajú odpad. Je to inšpirácia nie len pre nás ako krajinu ale i ostatné krajiny, ktoré sa momentálne ešte nezamerali na kompostovanie a spracovanie prírodných a živočíšnych produktov.

Sorry, the comment form is closed at this time.