Lorem ipsum dolor amet, consectetuer adipiscing elit. Aenean commodo ligula eget dolor massa. Cum sociis natoque penatibus et magnis dis parturient montes, nascetur ridiculus mus.

Baker

Follow Us:

Makové mlieko

MAKOVÉ MLIEKO

Makové mlieko je plné vápnika a iných zdraviu prospešných látok, ktoré pomáhajú nášmu telu a zdraviu. V súčastnosti sú dostupné rôzne náhrady kravského mlieka. Či už ide o bezlaktózové mlieka alebo naopak rastlinné plné vitamínov a živín.

Dnes si spoločne predstavíme recept na makové mlieko, ktoré si môžeme doma pripraviť bez zbytočne veľkých nákladov. Jediné čo potrebujeme je mak, voda a ak máme záujem o jeho dochutenie môžeme využiť rôzne druhy sušeného ovocia, orieškov alebo naopak korenín, tak poďme na to!

Ingrediencie:

  • 100 g celého maku (ja používam modrý mak)
  • 800 ml vody ( pri 800 ml vody je mliečko naozaj husté, no ak mliečko používate pri pečení môžete ho vyrobiť pri 100 g maku až z litra vody)

Ochutenie mliečka:

  • 4 dopredu namočené ďatle
  • 1 kl kurkumy
  • 1 kl škorice

Pomôcky:

  • Smoothie maker (pri tomto recepte je naozaj potrebný, pretože ponorným mixérom nikdy nedostanete konzistenciu, ktorú vám pripraví práve smoothie maker)
  • sitko / látku na cedenie
  • nádobu na skladovanie mliečka

Postup:

Celý mak si namočíme do vody aspoň na 3 hodiny. Ja si väčšinou mak namočím večer a ráno s ním už pracujem. Takto namočený mak si vložíme do smoothie maker-a a dolejeme 800 ml vody. Ak chceme mliečko ochutiť tak môžeme použiť 1 kl kurkumy a taktiež 1 kl škorice. Ak naopak už chceme vytvoriť sladké mliečko do smoothie maker-a pridáme 4 dopredu namočené a očistené ďatle. Mliečko mixujeme na tých najväčších otáčkach dovtedy kým spozorujeme, že sa priesvitná zmes mení na mliečnu konzistenciu. Mixujeme približne jednu minútu.

Po vymixovaní si mliečko precedíme v sitku s tými najmenšími dierkami alebo naopak v čistej tkanine do nádoby, v ktorej si ho budeme skladovať.

Mliečko vydrží asi tri dni, preto vždy uvážte aké množstvo mliečka budete pripravovať. A čo z precedeným makom? Jednoducho ho môžeme použiť ďalej buď ako múku na pečenie (po jeho vysušení) alebo zahustenie do ranných kaší. Ja som si pre Vás pripravila recept na chutné Makové muffiny bez múky tak sa nechajte inšpirovať.

POST A COMMENT