Lorem ipsum dolor amet, consectetuer adipiscing elit. Aenean commodo ligula eget dolor massa. Cum sociis natoque penatibus et magnis dis parturient montes, nascetur ridiculus mus.

Baker

Follow Us:

Keď chuť robí image, Berlín

Pred cestou do Berlína som počula z každej strany o dnes svetoznámom kebabe. Vedela som, že okrem curry wurst je môj cieľ v Nemecku jasný a bez možnosti ochutnať zázrak, o ktorom všetci tak neustále hovoria, by som jednoducho neodišla.

dsc04239Priznám sa, že kvôli tejto ochutnávke som skoro zmeškala lietadlo, no aj tak by mi to za to stálo. Chcete vedieť, prečo hovorím o chuti, ktorá robí image? My ľudia si určité veci škatuľkujeme a radi by sme si vychutnali kvalitné jedlo v dychvyrážajúcom prostredí na exkluzívnom mieste s krásnym výhľadom. Ten by dodal chuti správny šmrnc, no to neplatí o kebabe v Mustafa´s Gemüse Kebab v Berlíne. Už pri výstupe z metra sa môžete kochať dopravnou zápchou a okolitými malými “butikmi”, ktoré by ste v Milane nikdy nenašli. Mustafa´s kebab sa nachádza na Mehringdamm 32, priamo na zastávke metra. Je to malý stánok oblepený nálepkami ochutnávačov z celého sveta s priesvitným výkladom, aby ste mali možnosť pozorovať prácu v priamom prenose. Krája sa cibuľa, šalát, griluje sa zelenina a krája obrovský kus mäsa. Na výber máte iba z troch typov, a to Gurum mäsový, zeleninový a klasickú pittu (vegeterian/mäsový). Možno by ste si povedali, že na prvý pohľad klasický pouličný stánok, no v čase obedov a večerí si na kebab môžete počkať aj viac než hodinu.


Základom jeho úspechu je predovšetkým tím, ktorí je spojený rodinným putom. Každý jeden kúsok pripravujú zo srdca, no nie pre veľký zárobok, pretože za veľké potešenie zaplatíte menej ako kdekoľvek inde. Dlhoročné skúsenosti a domáca receptúra s čerstvým pečivom Vás presvedčia, že v gastronómií sa medze naozaj nekladú, a i ako vegetarián sa máte možnosť naozaj kvalitne najesť. Chuť je nezabudnuteľná aj tým, že súhra ingrediencií zachytáva doposiaľ novú a nepoznanú chuť kebabu. Popri pozorovaní kuchárskych šikovných rúk ani len nečakáte, čo príde ďalej, a že feta nie je posledná ingrediencia. Zrazu kuchár do ruky vezme citrón, domáci dresing a príprava pokrmu naďalej pokračuje. Jedným slovom raj.


dsc04117Stánok ako každý iný, dokonca môžem povedať, že možno menej príťažlivý ako tie ostatné, no masovosť a taký ten underground štýl Vás k nemu jednoducho pritiahnu. Vychutnávate si Váš kebab, a ani len nepomyslíte na krásny výhľad či exkluzívne prostredie. Jediné čo Vám vyráža dych je chuť, ktorej sa kuchári zmocnili na toľko, že konečne do sveta jedla priniesli niečo nové. Novú omáčku, postup, zeleninovú oblahu a svoju lásku.

Nech sa vo svojom živote venujete akejkoľvek činnosti, nezabúdajte sa v nej čoraz viac zdokonaľovať. Učte sa od tých, ktorí robia veci inak a nebojte sa fantázie, pretože tá odlíši Vašu tvorbu od inej.

Pamätám si ako dnes keď mi Ivar Foglieni, uznávaný šéfkuchár z Lombardie pri príprave jedla povedal. Lucia jediné, čo je pri varení dôležité je tvoja fantázia.. dnes jej všetky moje recepty podliehajú a vytvárajú nepoznané chute, ktoré sú napodiv zvláštne, no preto ich chcete čoraz viac a viac objavovať.

POST A COMMENT