Lorem ipsum dolor amet, consectetuer adipiscing elit. Aenean commodo ligula eget dolor massa. Cum sociis natoque penatibus et magnis dis parturient montes, nascetur ridiculus mus.

Baker

Follow Us:

Cibuľová polievka na červenom víne

DSC05742Pri varení ako suroviny používam zeleninu, ovocie, chobotnicu ale iné morské plody.. Nebojím sa experimentovať, no keď počujem slovo polievka stiahnem uši a už iba čakám na tú dobrú od maminy alebo starkej. Neviem, prečo polievky pre mňa predstavujú takého strašiaka, ale rok 2017 je plný upgreadov, ktoré sa postupne dotýkajú aj fork kuchyne.

Dnes prišiel konečne deň, kedy som si splnila sen a v kuchyni po niekoľkých mesiacoch spopod mojich rúk rozvoniavala chuť praženej cibuľky, topeného masielka a červeného vínka. Neviem, či ste z ingrediencií pochopili o aký recept ide, no nenechám Vás dlho čakať. Ide o Franúzsku cibuľovú polievku na víne.

Musím sa Vám priznať, že moje varenie sa odrážalo od už prečítaných receptov, avšak pri samotnom finále, teda pri varení som sa opäť nemohla udržať na uzde a tvorila som podľa vône, ktorá nakoniec vytvorila neodolateľný recept na túto krásnu zimnú idylku.

Ingrediencie:

(3 porcie)

Polievka:

  • 2 červené cibule,
  • 3 lyžice masla,
  • 1,5 lyžice cukru,
  • 0,4 l vývaru – (vegetariáni – zeleninový; mäskopapači – bravčový),
  • 2 dc červeného vína,
  • 1 bobkový list,
  • 1/4 kávovej lyžičky nového korenia, čierneho korenia
  • štvrť lyžičky soli.

Opečený chlebík:

  • 3 kúsky chlebíka,
  • Niva.

Postup:

DSC05736Cibule nakrájame na kolieska. Rozpálime hrniec, pridáme 3 lyžice masla a necháme topiť ho do zlatista. Hneď ako z hrnca rozvoniava maslová chuť do hrnca pridáme cibuľku nakrájanú na krúžky (nezabudnite, že cibuľku rozdelíme na krúžky aby sa opticky v hrnci zväčšila a samozrejme rýchlejšie opražila). Keď je cibuľka mäkká asi tak po  minútach stáleho miešania môžeme cibuľku posypať cukrom a stále miešame do zlatista približne  minút.  Vo vedľajšom hrnci si pripravíme vývar či už ide o zeleninový alebo mäsový. Pri zeleninovom budte opatrný a namiesto mrkvy v hrnci vyvarte kaleráb, zeler a petržlen, pretože mrkva je príliš sladká. Pripraveným vývarom zalejeme cibuľku a taktiež pridáme 2 dc červeného vínka a pomiešame. Do hrnca pridáme soľ, zmes korenia a bobkový list a varíme približne ešte 10 minút.

Keď je polievka hotová vyberieme si chlebík, zľahka v strede ho natrieme maslom pridáme nastrúhaný plesňový syr Niva a dáme zapiecť na pár minút na gril poprípade do rúry.

Servírujeme v miske s opečeným chlebíkom na vrchu.

Dobrú chuť

POST A COMMENT