Lorem ipsum dolor amet, consectetuer adipiscing elit. Aenean commodo ligula eget dolor massa. Cum sociis natoque penatibus et magnis dis parturient montes, nascetur ridiculus mus.

Baker

Follow Us:

Bez návštevy Talianska zákazníkom ponúka dokonalý taliansky zážitok

Bez návštevy Talianska zákazníkom ponúka dokonalý taliansky zážitok. Tomáš Vanák s úsmevom prezrádza, že vytúženú cyklistiku vymenil za povolanie kuchára, ktoré mu ukázalo, že disciplína, kreativita a cieľavedomosť sú tie najdôležitejšie hodnoty pri práci v kuchyni.

Ak ste už niekedy navštívili Taliansko a ochutnali krémové risotto s jemnou chuťou parmezánu, alebo naopak ochutnali jeden z tisícok tradičných receptov na taliansku pastu viete, že všetky ingrediencie do seba krásne zapadajú a nádherne sa dopĺňajú. Niektoré jedlá sa stanú zapamätateľnými, a tak pri ich ďalšej ochutnávke máte pocit, akoby ste zas a znova navštívili zvučné talianske uličky a ich ruch.

Niektorí kuchári dokážu spomienku pretaviť opäť na tanier vo forme zážitku. Hoci Tomáš nikdy nenavštívil Taliansko dnes spopod jeho rúk vychádzajú naozaj chutné talianske delikatesy.  Aká bola teda jeho cesta v oblasti gastronómie?

„Po mojom štúdiu moje kroky možno náhodou alebo osudovo smerovali do Talianskej reštaurácie Vulcano, v ktorej som dodnes. Niekomu veštia z kariet a mne z maturitného zadania, v ktorom som mal pripraviť talianske lasagne, a teda moje smerovanie bolo isté (priznáva s humorom). Začiatky neboli vôbec ľahké, no našťastie po mojom boku stál taliansky šéfkuchár Luca Nucciarelli, ktorý mi nie len odovzdal základy talianskej kuchyne, ale bol pre mňa oporou a veril mi. Pri práci kuchára je práve opora tou najdôležitejšou súčasťou, ktorá nás posúva vpred. Práca kuchára si vyžaduje nie len zručnosť a určitú dávku talentu vo varení, ale taktiež dostatočnú dávku času na zostavenie menu od vytvorenia receptúry, objednania potravín, varenia a celkového prevedenia, ktoré má byť pre zákazníka vábnym.“

Pri návšteve reštaurácie veľa talianskych zákazníkov prezrádza, že chuť cestovín je lepšia ako v samotnom Taliansku a práve za to môže skvelý tím kuchárov, v ktorom má Tomáš právom svoje miesto.

„Veľmi ma teší, že ľuďom naše cestoviny chutia, a preto sa snažím deň čo deň učiť. Rád by som v budúcnosti navštívil viaceré krajiny známe svojou gastronómiou či večeral v pravej michelinskej reštaurácií, pretože práve skúsenosť Vás pri práci posunie vpred.

Gastronómia je tak veľká, že sa v nej stále máme čo učiť, a tak nás táto práca nikdy neomrzí. Verím, že ste v nej našli zaľúbenie i Vy či už ako zákazník alebo vášnivý kuchár.“

POST A COMMENT