Lorem ipsum dolor amet, consectetuer adipiscing elit. Aenean commodo ligula eget dolor massa. Cum sociis natoque penatibus et magnis dis parturient montes, nascetur ridiculus mus.

Baker

Follow Us:

Behanie, nezabudnuteľný sightseeing miest

Poznáte ten pocit, keď sa zrazu ocitnete v novom meste a neviete čo skôr? Presťahovali ste sa už niekedy na pár mesiacov mimo svojho rodného bydliska? Pohybujem sa v okruhu ľudí, ktorí majú zväčša sedavú prácu, či už pracujú na svojich projektoch, dokumentujú potrebné podklady alebo sedia v škole a z nich pár „študomilov“ toto sedavé nadšenie prenáša i domov.

Za svoj život som mohla bydlisko zmeniť hneď trikrát, či už to bolo historické mestečko vo vnútrozemí, priamo na najdlhšej pláži v Taliansku, alebo nespútané hlavné mesto Maďarska, bol to čas, ktorý som vypĺňala pohybom. Ešte dnes mi v ušiach znie talianska pesnička Occhi Verdi a pred očami mám ulicu Borgo Palazzo, najdlhšiu ulicu v Bergame, ktorou som behávala a vychutnávala si nočný ruch ulíc.

img_20151103_163806


Nie som profesionálny športovec, no na svojom tele a odhodlaní som mala možnosť pozorovať, aké je úžasné prekonávať čoraz väčší čas, úsek a spoznávať nepoznané miesta. A čo môžem odporučiť?

  1. Nájdite v sebe motiváciu začať: Pokúste sa premýšľať nad tým, aký ste čo Vás baví, nájdite si priateľov, ktorí taktiež behajú, nech aspoň v začiatku podporia vašu myšlienku a ostatné príde samo. Mojím odhodlaním vo svete bolo spoznávanie, behávala som okolo najkrajších pamiatok, búrlivého mora či reštaurácií, ktoré som si postupne značila a neskôr ich navštívila.
  2. Začnite 10timi minútami v podobe troch dní a neskôr svoju latku posuniete oveľa vyššie.
  3. Pokúste sa o návyk a vytvorte si plán: jeden týždeň nestačí, cvičte svoju pevnú vôľu.
  4. Cvičte odhodlanie a dajte telu to čo potrebuje.
  5. Zo svojho behu nevynechajte i rušné ulice, historické centrum mesta či nákupnú alej: iba v zahraničí pochopíte, že svet je rozmanitý a každý v ňom túto rozmanitosť berie ako samozrejmosť ba dokonca ju obdivuje, preto Vaše športové oblečenie, iný štýl pohybu či rýchlosti nič nezmenia na tom, že prebehnete elegánov v košeliach, turistov s mapami či partiu starých priateliek vychutnávajúcich si dobrú kávu v centre mesta.

Budete sa čudovať, ale po mesiaci doma neobsedíte. Vaše svaly si zvyknú na pohyb a Vaše oči na spoznávanie, preto počas dňa si  určite nájdete priestor, kedy bude najvhodnejšie „niekde vybehnúť“.


Budapešť

dsc_0651V Budapešti som žila 4 mesiace, bolo to dokonca v zimnom období. Nasťahovala som sa do bytu, v ktorom býval profesionálny francúzsky basketbalista, horúca španielska krv v podobe Rosetti, pokojnej Aidy a večne aktívneho Nicolu. Pamätám si čo mi rozprúdilo krv. Vždy si chcete zo začiatku zvyknúť na prostredie, spoznať ho po kúskoch. Ešte teraz mám v hlave pozvanie na bežecký sightseeing v 5tici, bolo to najúžasnejšie spoznávanie mesta, aké som kedy zažila. Ja, Nicola, Aida, Romain a Rosa. 5 čiapok, bežecké topánky, športové tepláky a historický Parlament, Námestie Hrdinov, Ostrov princezny Margarety a tam prenájom bicykla pre piatich na spoločné brázdenie ostrova. Bolo to neuveriteľné. Začala škola a náš harmonogram sa trieštil, no prvotný zážitok bol taký silný, že som mala chuť spoznávať čoraz viac. Bežala som okolo Dunaja a videla na vlastné oči citovo silný pamätník Holokaustu, iba topánky a prázdnota vo vode. Pokračovala som cez vínny festival na Budínskom zámku, zoznámila sa s Japonským riaditeľom jednej z najväčších organizácií podporujúcej mládež a spolupracujúcej s viac než 25 štátmi sveta v Rybej bašte a podobne. Každé „vybehnutie“ malo svoje čaro a rytmus. Každý večer bol iný, hoci ste prechádzali rovnakými ulicami, stretávali ste nových ľudí a videli chudobu i blahobyt jedného mesta.

Behaním som pochopila, kto vlastne som, pretože som človek večného poznania a pohybu. Poznanie znamená nové miesta, chute, zoznámenie sa s ľuďmi a pohyb odzrkadľuje cestovanie, ktoré tvorí celý môj život. Je to iba jedna aktivita, ktorá Vám prinesie viac, než ste si mohli myslieť, tak šup ho do mesta a nebudete ľutovať.


Kuriozity

V Bergame som si časom našla úžasný priestor na behanie, bola to dlhá alej stromov akurát stvorená na večerný beh, keď po niekoľkých mesiacoch mi domáci prezradili, že je to alej tranzvestitov hneď som zmenila smer behu.

Keď som začala behávať v Jesole, boli to asi tri dni krátkeho behu na rozcvičku, po ktorých som skoro dušu vypľula, keď som nedokázala povedať nie výzve športovca. Bežali sme v 36° priamo na slnku, celú hodinu. Keď sme prišli do cieľa neverila som, že ten istý kus musím prejsť v chôdzi, nie to ešte behom, a tak som využila každú beach sprchu na pláži dlhej viac než 18 km aby som dobila baterky. -> niekedy aj lákavá pozvánka od športovca s charizmou Clooneyho nie je tá najlepšia voľba pre vaše športové začiatky.

POST A COMMENT