Lorem ipsum dolor amet, consectetuer adipiscing elit. Aenean commodo ligula eget dolor massa. Cum sociis natoque penatibus et magnis dis parturient montes, nascetur ridiculus mus.

Baker

Follow Us:

Ako mi halušky zmenili život

Pred piatimi rokmi som po prvýkrát vycestovala s túžbou objavovať do Talianska. Nikdy predtým som po taliansky nehovorila a všetky tie známe uličky, budovy a jedlá som poznala iba z fotiek a rozprávania. Viem, že mi poviete, že cestoviny máme aj doma, ale to čo sa skrýva za každým jedným regiónom, jedným piattom e ricettom dentro je len a len o kráse  gastronómie, ktorou je Taliansko tak známe. Je to o každom lokálnom produkte, ktorý dozrieva a oberá sa v rámci miest, z ktorých vznikali tie najznámejšie recepty ako risotto milanese, spagetti carbonara či bolonske ragú.


Dnes je hitom gastronómie iba pár slov:

  • fresh
  • local
  • healthy

o ktorých už dávno vedeli Taliani, ktorí tieto slová ukryli do svojich receptov a tým sprístupnili nám labužníkom a milovníkom jedla jeho objavovanie.


Aj pred odchodom som milovala jedlo, no skôr som ho brala ako poháňač energie a nie ako súčasť kultúry stolovania, ktorú som sa naučila chápať v Taliansku. Naučila som sa milovať každú jednu plodinu a jej súzvuk s inou výraznejšou.

Možno to bol osud, no vďaka stáži, ktorú som absolvovala v Passticerii Sant´Anna som získala oveľa viac. Naučila som sa piecť pravé talianske špeciality, ktoré iba začali  moju túžbu po objavovaní, a tak som počas svojho pracovného voľna navštevovala významného šéfkuchára z Lombardie Ivara Foglieniho, ktorý ma učil. Začali sme cestovinami, pokračovali mäsom až prišiel deň, kedy mi povedal, dnes urobíme halušky.. zasmejete sa no práve tie zmenili môj pohľad na gastronómiu o niekoľko krokov vpred.

Moja úloha bola jasná, vytvoriť chuť, ktorú poznám z domova a tá jeho variť podľa fantázie. Už pri prvých ingredienciách, ktoré začal postupne pridávať do hrnca som krútila hlavou.. Bol tam citrón olivový olej bazalka.. Bola to úplne iná chuť, zvláštna kombinácia až som nešetrila slovami a spýtala som sa, ako je možné že tam dal citrón. Jediné čo povedal je.. Lucia gastronómia je fantázia.. Každý jeden recept, ktorý môžeme dnes ochutnať bol tvorený z nej a každý nový jej bude predchádzať taktiež. Vtedy som to pochopila.. moja kocka z bryndzových či kapustových halušiek sa zrazu zrútila a hranice vnímania chuti začali naberať nové a nové kontúry.

Dnes za to, čo ma v gastronómií poháňa ďakujem jemu a úžasnej skúsenosti, ktorú mi prinieslo Taliansko.

Je čas sa opäť vrátiť a navštíviť miesto, ktoré mi tak veľa dalo! 😉

POST A COMMENT