Lorem ipsum dolor amet, consectetuer adipiscing elit. Aenean commodo ligula eget dolor massa. Cum sociis natoque penatibus et magnis dis parturient montes, nascetur ridiculus mus.

Baker

Follow Us:

5 vecí, ktoré robia Parmezán Parmezánom

5 VECÍ, KTORÉ ROBIA PARMEZÁN PARMEZÁNOM

Spoznajte spolu so mnou syr, ktorého meno je známe po celom svete. Nahliadnite do toho čo robí Parmezán skutočne Parmezánom.

  1. LOKALITA: tak ako Francúzsky Cognac alebo Portugalské Portské víno i Taliansky dlho zrejúci syr Parmezán má ochranné označenie svojho pôvodu v konkrétnej časti, a to Regiónu Emilia-Romagna, v okruhu mesta Parma. Iba v tejto časti sa nielenže získava mlieko, ale aj remeselne vyrába tento svetoznámy syr.
  2. KVALITA: aby kvalita prevyšovala kvantitu, o získaní ochrannej známky Parmigiano Reggiano rozhoduje Konzorcium, ktoré každoročne určuje kvóty ale aj množstvo foriem na jeho prípravu. Syr sa vyrába iba z mlieka získaného na pastvinách v tejto oblasti. Je to večerné polotučné a ranné plnotučné mlieko. Tento syr neobsahuje žiadne konzervanty.  Na výrobu 1 kg parmezánu sa spotrebuje 16 litrom mlieka.
  3. ZRENIE: dlho zrejúce syry sa líšia od seba dobou zrenia. Parmezán zreje 12 – 24 mesiacov. Čím dlhšie zrie tým je jeho chuť prenikavejšia a vôňa výraznejšia. Počas celej doby zrenia sa Parmezánové bochníky musí každodenne kefovať a obracať. Ak syr zreje dlhšie, 48 mesiacov ide o syr označovaný stravecchio teda mimoriadne starý.
  4. CHUŤ: chuť Parmezánu dokonale prekvapí Vaše chuťové receptory. Od jeho sladko krémovej chuti sa dostanete cez slanosť, horkosť a korenitosť zároveň.
  5. PEČAŤ: pečať syra udeľuje Konzorcium, ktoré potvrdzuje pravosť a kvalitu Parmezánu. Práve z pečate dokážeme zistiť veľmi zaujímavé informácie o jeho výrobe.

POST A COMMENT