Iné, Italian Chef,

Tajomstvo talianskej pizze

Ciao, mi chiamo Luca

„Ciao.. Mi chiamo Luca e oggi comincio a raccontarvi le mie bellissime storie italiane e delle mie esperienze in cucina.. Ok, cominciamo.. Leggete la mia storia sulla pizza!“

(Ahojte, volám sa Luca a dnes začínam s mojimi krásnymi talianskymi príbehmi a skúsenosťami z kuchyne pre Vás. Ok, môžeme začať. Prečítajte si môj prvý príbeh o pizzi).

Príbeh pizze

Je ľahké povedať pizza, ale v skutočnosti toto jedlo predelilo sever a juh Talianska viac, než si uvedomujeme. Keď sa hovorí o pizzi musíme začať najdôležitejšou časťou jej prípravy, ktorou je práve príprava cesta.

PEZZO D?Italia PIZZA

Cesto

Cesto pizze pripravujeme pri izbovej teplote od 12 do 24 hodín s dobre kalibrovanými kvasnicami a soľou. Ak nám z predchádzajúceho cesta ostal zvyšok „Criscito“ pridáme ho do miesenia, aby pomohol k lepšiemu kysnutiu.  Aby cesto bolo cestom nemôžeme zabúdať na vodu. Vyváženie hydratácie múčnej zmesi je dôležité. Závisí od množstva použitej múky. Pri príprave cesta však musíme byť opatrní. Iba skúsení „pizzaiolo“ vie, že čím viac je cesto hydratované, tým ťažšie sa s ním pracuje.

Už sme si povedali o ceste. Ale prečo máme možnosť ochutnať pizzu v Miláne tenšiu a chrumkavejšiu a naopak v Neapole mäkšiu s okrajmi ako obláčik?

Príprava a lokálne ingrediencie delia Taliansko na dve časti, a to sever a juh. 


Sever Talianska

Pizza: krehké cesto, chrumkavé okraje

Spôsob prípravy: Existujú regióny, v ktorých sa pri pečení pizze vôbec nepoužíva drevo iba plynové a elektrické pece.

Na severe Talianska sa pizza pečie na nižších teplotách okolo 320°C, po dobu dlhšiu ako 5 minút. A ak pizzaiolo využíva pri pečení pizze práve elektrickú rúru, takto pripravená pizza je krehká a chrumkavá.


Juh Talianska

Pizza: mäkké okraje, čerstvá mozzarella, sladké paradajky

Spôsob prípravy: Pec a drevo

Na juhu Talianska sa pizza pečie výhradne v peci na drevo s teplotou asi 400° C počas dvoch minút. Takto pripravená pizza má mäkké a lahodné okraje.


Pizza Napoletana

Dominantou Pizze Napoletani je práve jej mäkkosť, ktorá sa nikdy nesmie stať gumovitá. Okraj má konzistenciu pľúcnych mechúrikov oproti severu Talianska, kde je  pizza výnimočná práve chrumkavou textúrou.

Podľa mňa sa práve pizza stala jedným z najznámejších jedál sveta vďaka svojej jednoduchosti, ktorá je základom našej gastronómie. Naša kultúra sa riadi stále rovnakými štandardami kvality a prípravy, čo zaručuje jej jedinečnosť.

Dodržiavame tradície, ktoré sú na severe a juhu tým najdôležitejším aspektom, aby sme zachovali jedinečnosť jej chuti a priniesli ju k Vám na stôl, aby ste si ju mohli naplno vychutnať. 

0no comment

writer

The author didnt add any Information to his profile yet