Lorem ipsum dolor amet, consectetuer adipiscing elit. Aenean commodo ligula eget dolor massa. Cum sociis natoque penatibus et magnis dis parturient montes, nascetur ridiculus mus.

Baker

Follow Us:

ČAJOVŇA SEISHIN

dsc04724Ľudová čínska báj hovorí, že pred zrhuba 5000 rokmi cisár Šen-nung, zakladateľ čínskej medicíny a poľnohospodárstva pil len prevarenú vodu.  Raz pri jednej z jeho ciest mu do kotlíka pri varení vody padli listy čajovníka, a tak vznikol čaj.. iné báje hovoria o tom, že skúšal jeho liečivé účinky, kto vie. Nech to bolo akokoľvek, vďaka rozsiahlej histórií máme dnes i my možnosť ochutnať listy čajovníka v jeho jedinečnej podobe, a to podobe čaju.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt like fb icon

ČAJOVŇA SEISHIN

Dokým som nenavštívila Čajovňu Seishin jediné čo mi pri slove čaj napadlo bol práve čerstvý mätový zo starkinej záhrady v roztomilom hrnčeku s uškom. Dnes si predstavím vôňu čajovníka, jeho listy, farbu po vyluhovaní, jeho prenikavú chuť či rituál, ktorý som mohla zažiť. Čaj, ako povedala Helenka môžeme vnímať všetkými zmyslami a to:

ZÁŽITOK Z GASTRONÓMIE

dsc04727

Hmatom: pri jeho príprave (rozloženie čajového setu, nasypanie čaju, rozohriatie čajovej keramiky, naliatie čaju..)

Čuchom: pri nasypaní čaju, ale aj pri postupnom uvoľňovaní jeho vône (či už vďaka čínskej príprave z voniatok, alebo prenikavej vône z kanvičky)

Sluchom: pri vriacej vode, či postupnom zohrievaní nádob až naliatím prvého čaju

Zrakom: pri vyluhovaní čaju a pozorovaní jeho farby v kanvičke či naliatí do čajových misiek

Chuťou: pri jeho ochutnaní.

 

MIESTO VNÚTORNEJ SILY

Stretnutie s majiteľmi a zakladateľmi Čajovne Seishin bolo veľmi obohacujúce. Tvoria miesto, ktoré už v názve ukrýva vnútornú silu. Tu ju máte možnosť opäť načerpať, ale aj posilniť.


dsc04741

Zvykli sme si ponáhľať sa každým dňom za niečím novým, plniť úlohy v krátkom časovom rozhraní, byť tlačený školou či rozbehnutou spoločnosťou. Seishin predstavuje miesto, kde môžeme vypnúť. Vybrať si miestnosť, ktorá bude pre Vás najvhodnejšia a najpohodlnejšia. Či už si vyberiete ratanový nábytok, gauč alebo chcete v meste podľahnúť úplnému komfortu, poriadne sa natiahnuť, vyzuť si topánky a oprieť sa do mäkkých vankúšov, určite uprednostníte hlavnú ázijskú miestnosť. Ak si radi vychutnáte čajovú fajku s priateľmi Arabská miestnosť je pre Vás ako stvorená.

dsc04729

Čajovňa vznikla pred dvoma rokmi spojením myšlienky troch priateľov s cieľom vytvoriť priestor, ktorý v Žiline chýbal. Miesto relaxu, čajovej kultúry a pohodlia. V podniku máte možnosť vybrať si z ponuky 45tich  čistých, ale aj aromatizovaných čajov. Ďalej ponuku rozširujú ovocné, mliečne a bylinné výluhy (čaje). Majitelia sa však snažia o neustálu inováciu ponuky a jej dopĺňanie o vzácne chute, ako napríklad:

PONUKA VZÁCNYCH ČAJOV

 1. GYOKURO:

 • Japonský zelený čaj určený a slávnostné príležitosti,
 • je veľmi vzácny a práve kvôli tomu sa pre hosťa zalieva iba jedenkrát, druhé zaliatie by bola pre hosťa urážka,
 • v Čajovni Seishin sa tento čaj viaže so zaujímavých príbehom jedného Japonského študenta, ktorý keď zistil aký čaj má čajovňa v ponuke dobre že sa pred ním nepoklonil a priznal, že tento čaj patrí v Japonsku za veľmi vzácne a drahé.

 1. DE JAK:

 • Kórejský zelený čaj,
 • tento čaj je jediným čajom z Kórei v ponuke čajovne.

 1. TAIPING:

 • Čínsky zelený čaj,
 • je veľmi zaujímavý dĺžkou jeho listov.

 1. BAI HAO YIN ZMEN:

 • Čínsky biely čaj,
 • v minulosti cisársky, bežný človek sa k nemu bohužiaľ nedostal,
 • obsahuje iba púčiky, ktoré sa zbierajú ručne.

KONTAKT A INOVÁCIE

dsc04780Pri návšteve čajovne sa môže stať, že Róberta, Andreja a Helenku zastihnete pri ich rituály pitia čaju, pretože pitie čaju je na jednej strane spoločenský akt, ktorý okrem chutného čaju vytvorí aj neopakovateľnú atmosféru v kruhu priateľov. Niekedy sa taktiež môže stať, že z ich ochutnávky sa ujde aj Vám, a tak sa z podniku stáva domov priateľskej a pohostinnej atmosféry. Na strane druhej je čaj vhodný aj pri meditácií a sústredenia sa na seba a do seba v tichu.

Keďže nás laikov je veľa a spoločníkov pri dobrom čaji nikdy nie je dosť už čoskoro sa môžete tešiť na Čajové stredy s Robkom, v ktorých sa dozviete viac o rituály pití čaju, jeho príprave a dokonca budeme mať možnosť ochutnať aj tie najvzácnejšie kúsky, ktorými čajovňa disponuje. O tom ako asi rituál pitia čaju vyzerá a akým zážitkom môžete byť súčasťou bližšie v článku.

ZÁRUKA KVALITY

dsc04723Jediným dodávateľom čaju a keramiky je veľmi uznávaná a známa Čajovňa dobrých ľudí, ktorej majitelia chodia po čaj osobne do Ázie, Indie, Srílanky a iných krajín na zber, aby tak priniesli tú najlepšiu kvalitu na Slovensko.

Majitelia Seishin sa zúčastnili viacerých školení a vzdelávaní v oblasti čaju a súčasne aj dvojdňového kurzu priamo v Čajovni u dobrých ľudí, kde sa učili nie len o príprave čaju, ale aj o samotnom vedení čajovne. Počas návštevy, preto môžete badať viacero odlišností ako v iných podnikoch, ktoré robia podnik výnimočným. 


dsc04674Nech ste vnímali pitie čaju akokoľvek skúste si aspoň raz medzi priateľmi okrem starej známej frázy ideme na kávu položiť otázku ideme na čaj? A okrem energie, ktorú Vám čaj dodá zažijete aj gastronomický zážitok na počkanie.

Som veľmi vďačná za tak milé a obohacujúce stretnutie, za nápady a ciele majiteľov, ktorými sa snažia rozšíriť čajovú kultúru i v našom meste, a teda aj postupné rozširovanie ponuky čaju, aby Vás vždy na tomto mieste mohla čakať nová a nevšedná chuť.


Ďakujem za celý fork majiteľom:

Helenke Šidlovej, Róbertovi Dubovanovi a Andrejovi Schronkovi za možnosť navštíviť ich podnik a dozvedieť sa o ňom viac.

Taktiež ešte raz ďakujem Robkovi Michnikovi, ktorý pracuje v čajovni a s radosťou Vás privíta, za čajový zážitok a skvelý rozhovor.

dsc04782

Róbert Dubovan, Helenka Šidlováj a Róbert Michniak

Všetkých týchto úžasných ľudí máte možnosť stretnúť v čajovni. Vždy ochotne a s úsmevom Vás privítajú, poradia a naservírujú Váš nový čajový zážitok, tak neváhajte a zastavte sa u nich čím skôr.

 

POST A COMMENT